FANDOM



Contest created by Holeymeister and Nytemare457
Bracket:click here




Results
***********
Evangeline A.K. McDowell (Negima) - 33
Vs.
Nanoha Takamichi (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 23

Evangeline A.K. McDowell (Negima) - 19
Vs.
Rika Furude (Higurashi) - 36


1st Place: Rika Furude
2nd Place: Evangeline A.K. McDowell
3rd Place: Nanoha Takamichi

Hooray queen loli of OT/a//jp/

...Oh wait what's this?

OPEN HEART!
...
JET ZANBER!



------------------------------
|.............RED..............|
|...................................|
|UNNUMBERED CUT|------------------------------







Excuse me, uh...due to certain circumstances it seems like Fate Testarossa (Magical Girl Lyrical Nanoha) and Amu Hinamori (Shugo Chara) are the winners of the whole entire tournament. Hooray!


http://img130.imageshack.us/img130/37/fate.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/9726/amu2497.jpg

*clap clap clap*

Well then, go on and discuss this very very successful and non failure of a tournament!



List of Lolis

The lolis that are in the contest:


Evangeline AK McDowell (Negima)
Rika Furude (Higurashi)
Hayate Yagami (Nanoha)
Sakura Kinomoto (CCS)
Yuki Kataoka (Saki)
Nanoha Takemachi (Nanoha)
Mikan Yuuki (To-LOVE-Ru)
Eve (Black Cat)
Ushiromiya Maria (Umineko no Naku Koro ni)
Fate Testarossa Haralown (Nanoha)
Ilyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night)
Sunohara Mei (Clannad)
Medic girl (Etrian Odyssey)
Azmaria Hendric (Chrono Crusade)
Mayoi Hachikuji (Bakemonogatari)
Anise Tatlin (Tales of the Abyss)
Francesca Lucchini (Strike Witches)
Yami (To-LOVE-Ru)
Suika Ibuki (Touhou)
Etna (Disgaea)
Flonne (Disgaea)
Konata Izumi (Lucky Star)
Cirno (Touhou)
Flandre Scarlet (Touhou)
Remilia Scarlet (Touhou)
Yutaka Kobayakawa (Lucky Star)
Kagome Byakudan (Strawberry Panic!)
Taiga Aisaka (Toradora!)
Kooh (PangYa)
Chiyo Mihama (Azumanga Daioh)
Vita (Magical Girl Lyrical Nanoha A's)
Yachiru Kushajish (Bleach)
Amu Hinamori (Shugo Chara)
Radical Ed (Cowboy Bebop)
Lain Iwakura (Serial Experiments Lain)
Satoko Hojo (Higurashi no Naku Koro ni)
Shana (Shakugan no Shana)
Sakuya Aizawa (Hayate no Gotoku)
Disc (Needless)
Miu Matsuoka (Ichigo Mashimaro)
Kaguya (Code Geass)
Last Order (To Aru Majutsu no Index)
Sanzen'in Nagi (Hayate no Gotoku)
Kyon’s Sister (Melancholy of Haruhi Suzumiya)
Latooni Subota (SRW)
Saya (Saya no Uta)
Rachel Alucard (Blazblue)
Rin Kokonoe(Kodomo no Jikan)
Mio (Needless)
Maaka Anju (Karin)
Youmu Konpaku (Touhou)
Index (To Aru Majutsu no Index)
Ruri Hoshino (Nadesico)
Anya Alstreim (Code Geass)
Presea Combatir (Tales of Symphonia)
Vivio (Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS)
Ai Enma (Jigoku Shoujo)
Mimi Usa (Kodomo no Jikan)
Tsukasa Hiiragi (Lucky Star)
Chiaki (Minami-ke)
Len (Kagetsu Tohya)
Coco Yagami (Ever17)
Sh!zuku (Omamori Himari)
Kyouka Midarezaki (Kyouran Kazoku Nikki)


Round 1 Matchups

Match 1
Kaguya (Code Geass)
VS
Latooni Subota (SRW)

Match 2
Amu Hinamori (Shugo Chara)
VS
Yuki Kataoka (Saki)

Match 3
Index (To Aru Majutsu no Index)
VS
Etna (Disgaea)

Match 4
Shana (Shakugan no Shana)
VS
Anise Tatlin (Tales of the Abyss)

Match 5
Cirno (Touhou)
VS
Presea Combatir (Tales of Symphonia)

Match 6
Flonne (Disgaea)
VS
Kyon’s Sister (Melancholy of Haruhi Suzumiya)

Match 7
Taiga Aisaka (Toradora!)
VS
Lain Iwakura (Serial Experiments Lain)

Match 8
Nanoha Takemachi (Nanoha)
VS
Hayate Yagami (Nanoha)

Match 9
Radical Ed (Cowboy Bebop)
VS
Francesca Lucchini (Strike Witches)

Match 10
Miu Matsuoka (Ichigo Mashimaro)
VS
Yutaka Kobayakawa (Lucky Star)

Match 11
Medic girl (Etrian Odyssey)
VS
Satoko Hojo (Higurashi no Naku Koro ni)

Match 12
Ai Enma (Jigoku Shoujo)
VS
Azmaria Hendric (Chrono Crusade)

Match 13
Remilia Scarlet (Touhou)
VS
Coco Yagami (Ever17)

Match 14
Ilyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night)
VS
Mimi Usa (Kodomo no Jikan)

Match 15
Chiaki (Minami-ke)
VS
Sakura Kinomoto (CCS)

Match 16
Sakuya Aizawa (Hayate no Gotoku)
VS
Sh!zuku (Omamori Himari)

Match 17
Flandre Scarlet (Touhou)
VS
Rin Kokonoe(Kodomo no Jikan)

Match 18
Kooh (PangYa)
VS
Disc (Needless)

Match 19
Chiyo Mihama (Azumanga Daioh)
VS
Len (Kagetsu Tohya)

Match 20
Eve (Black Cat)
VS
Youmu Konpaku (Touhou)

Match 21
Sanzen'in Nagi (Hayate no Gotoku)
VS
Ushiromiya Maria (Umineko no Naku Koro ni)

Match 22
Fate Testarossa Haralown (Nanoha)
VS
Maaka Anju (Karin)

Match 23
Evangeline AK McDowell (Negima)
VS
Ruri Hoshino (Nadesico)

Match 24
Yachiru Kushajish (Bleach)
VS
Mayoi Hachikuji (Bakemonogatari)

Match 25
Sunohara Mei (Clannad)
VS
Saya (Saya no Uta)

Match 26
Vita (Magical Girl Lyrical Nanoha A's)
VS
Kagome Byakudan (Strawberry Panic!)

Match 27
Mikan Yuuki (To-LOVE-Ru)
VS
Anya Alstreim (Code Geass)

Match 28
Last Order (To Aru Majutsu no Index)
VS
Rika Furude (Higurashi)

Match 29
Mio (Needless)
VS
Suika Ibuki (Touhou)

Match 30
Vivio (Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS)
VS
Tsukasa Hiiragi (Lucky Star)

Match 31
Yami (To-LOVE-Ru)
VS
Kyouka Midarezaki (Kyouran Kazoku Nikki)

Match 32
Rachel Alucard (Blazblue)
VS
Konata Izumi (Lucky Star)

Winners - First Round

Match 1
Kaguya (Code Geass) - 18
Latooni Subota (SRW) - 13

Match 2
Amu Hinamori (Shugo Chara) -13
Yuki Kataoka (Saki) - 8


Match 3
Index (To Aru Majutsu no Index) - 10
Etna (Disgaea) - 30

Match 4
Shana (Shakugan no Shana) - 25
Anise Tatlin (Tales of the Abyss) - 10


Match 5
Cirno (Touhou) - 24
Presea Combatir (Tales of Symphonia) - 20

Match 6
Flonne (Disgaea) - 27
Kyon’s Sister (Melancholy of Haruhi Suzumiya) - 23


Match 7
Taiga Aisaka (Toradora!) - 26
Lain Iwakura (Serial Experiments Lain) - 11

Match 8
Nanoha Takemachi (Nanoha) - 31
Hayate Yagami (Nanoha) - 9


Match 9
Radical Ed (Cowboy Bebop) - 5
Francesca Lucchini (Strike Witches) - 18

Match 10
Miu Matsuoka (Ichigo Mashimaro) - 10
Yutaka Kobayakawa (Lucky Star) - 15

'

Match 11
Medic girl (Etrian Odyssey) - 19
VS
Satoko Hojo (Higurashi no Naku Koro ni) - 12

Match 12
Ai Enma (Jigoku Shoujo) - 11
VS
Azmaria Hendric (Chrono Crusade) - 15


Match 13
Remilia Scarlet (Touhou) - 5
VS
Coco Yagami (Ever17) - 8

Match 14
Ilyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night) - 26
VS
Mimi Usa (Kodomo no Jikan) - 7


Match 15

Chiaki (Minami-ke) -11

VS
Sakura Kinomoto (CCS) - 14


Match 16

Sakuya Aizawa (Hayate no Gotoku) -7

VS

Shizuku (Omamori Himari) -16


Match 17
Flandre Scarlet (Touhou)
VS
Rin Kokonoe(Kodomo no Jikan)

Match 18
Kooh (PangYa)
VS
Disc (Needless)

Match 19
Chiyo Mihama (Azumanga Daioh)
VS
Len (Kagetsu Tohya)

Match 20
Eve (Black Cat)
VS
Youmu Konpaku (Touhou)

Match 21
Sanzen'in Nagi (Hayate no Gotoku)
VS
Ushiromiya Maria (Umineko no Naku Koro ni)

Match 22
Fate Testarossa Haralown (Nanoha)
VS
Maaka Anju (Karin)


Match 23
Evangeline AK McDowell (Negima)
VS
Ruri Hoshino (Nadesico)

Match 24
Yachiru Kushajish (Bleach)
VS
Mayoi Hachikuji (Bakemonogatari)

Match 25
Sunohara Mei (Clannad)
VS
Saya (Saya no Uta)

Match 26
Vita (Magical Girl Lyrical Nanoha A's)

VS
Kagome Byakudan (Strawberry Panic!)


Match 27
Mikan Yuuki (To-LOVE-Ru)
VS
Anya Alstreim (Code Geass)

Match 28
Last Order (To Aru Majutsu no Index)
VS
Rika Furude (Higurashi)


Match 29
Mio (Needless)
VS
Suika Ibuki (Touhou)

Match 30
Vivio (Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS)
VS
Tsukasa Hiiragi (Lucky Star)

Match 31
Yami (To-LOVE-Ru)
VS
Kyouka Midarezaki (Kyouran Kazoku Nikki)

Match 32
Rachel Alucard (Blazblue)
VS
Konata Izumi (Lucky Star)

Winners - Second Round

Match 33
Amu Hinamori (Shugo Chara)
Vs.
Kaguya (Code Geass)


Match 34
Etna (Disgaea)
Vs.
Shana (Shakugan no Shana)


Match 35
Cirno (Touhou)- 14
Vs.
Flonne (Disgaea) - 15

Match 36
Taiga Aisaka (Toradora) - 8
Vs.

Nanoha Takamichi (Magical Girl Lyrical Nanoha)- 18


Match 37
Francesca Lucchini (Strike Witches) - 18
Vs.
Yutaka Kobayakawa (Lucky Star) - 9


Match 38
Medic girl (Etrian Odyssey) - 9
Vs.

Azmaria Hendric (Chrono Crusade) - 18


Match 39:
Coco Yagami (Ever17) - 7
Vs.
Illyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night) - 12

Match 40:
Sakura Kinomoto (Cardcaptors Sakura)- 8
Vs.

Sh|zuki (Omamori Himari) - 9


Match 41:
Rin Kokonoe (Kodomo no Jikan) - 16
Vs
Disc (NEEDLESS) - 12



Match 42:
Len (Tsukihime) - 10
Vs.

'
Eve (Black Cat) - 19


Match 43:
Nagi Sanzen'in (Hayate no Gotoku) - 15
Vs.
Fate Testarossa Haralown (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 25

Match 44:
Evangeline A.K. McDowell (Negima) - 28
Vs.

Mayoi Hachikuji (Bakemonogatari) - 15

Match 45:
Vita (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 17
Vs.
Mei Sunohara (Clannad) - 24

Match 46:
Mikan Yuuki (To-LOVE-Ru) - 15
Vs.
Rika Furude (Higurashi) - 26

'Match 47
Suika Ibuki (Touhou) - 19
Vs.
Vivio (Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS) - 8


Match 48
Kyouka Midarezaki (Kyouran Kazoku Nikki) - 12
Vs.
Rachel Alucard (Blazblue) - 16''''

Winners - Third Round

Match 49
Kaguya (Code Geass) - 15
Vs.

Shana (Shakugan no Shana) - 21


Match 50
Flonne (Disgaea) - 9
Vs.
Nanoha Takamichi (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 17

Match 51
Francesca Lucchini (Strike Witches) - 10
Vs.
Azmaria Hendric (Chrono Crusade) - 8


Match 52
Illyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night) - 17
Vs.Sh|zuki (Omamori Himari) - 5

Match 53
Rin Kokonoe (Kodomo no Jikan) - 11
Vs.
Eve (Black Cat) - 27

Match 54
Fate Testarossa Haralown (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 19
Vs.
Evangeline A.K. McDowell (Negima) - 25

Match 55
Mei Sunohara (Clannad) - 19
Vs
Rika Furude (Higurashi) - 34

Match 56
Suika Ibuki (Touhou) - 21
Vs
Rachel Alucard (Blazblue) - 31

Winners - Fourth Round

Match 57


Shana (Shakugan no Shana) - 14
Vs
Nanoha Takamichi (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 23

Match 58
Francesca Lucchini (Strike Witches) - 10
Vs
Illyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night) - 29

Match 59
Eve (Black Cat) - 6'
Vs.
'
Evangeline A.K. McDowell (Negima) - 25

Match 60
Rika Furude (Higurashi) - 24
Vs

Rachel Alucard (Blazblue) - 11



Winners - Fifth Round

Match 61
Nanoha Takamichi (Magical Girl Lyrical Nanoha - 28
Vs
Illyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night) - 20

Match 62
Evangeline A.K. McDowell (Negima) - 23
Vs.
Rika Furude (Higurashi) - 29



Winners - Sixth Round


Match 62
Nanoha Takamichi (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 34
Vs.
Rika Furude (Higurashi) - 41

Winners - Loser's Bracket

Latooni Subota (Super Robot Wars)
Vs
Yuki Kataoka (Saki)

Index (To Are Majutsu no Index)
vs
Anise Tatlin (Tales of Abyss)


Presea Combatir (Tales of Symphonia) - 10
Vs.
Kyon's Sister (The Melancholy of Haruhi Suzumiya)


Lain Iwakura (Serial Experiments Lain) - 8
Vs.

Hayate Yagami (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 16



Radical Ed (Cowboy Bebop) - 11
Vs.
Miu Matsuoka (Ichigo Mashimaro) - 9

Satoko Houjou (Higurashi no Naku Koro ni) - 12
Vs.Ai Enma (Jigoku Shoujo) - 8


Remilia Scarlet (Touhou) - 13
Vs.
Mimi Usa (Kodomo no Jikan)

Chiaki Minami (Minami-ke)
Vs.

Sakuya Aizawa (Hayate no Gotoku) - 12

Flandre Scarlet (Touhou) - 10
Vs.
Kooh (Pangya) - 8

Chiyo Mihama (Azumanga Daioh) - 6
Vs.
Youmu Konpaku (Touhou) - 12


Maria Ushiromiya (Umineko no Naku Koro ni) - 12
Vs.
Anju Maaka (Karin) - 6

Ruri Hoshino (Nadesico) - 12
Vs.
Yachiru Kushajish (Bleach) - 6

Saya (Saya no Uta) - 9
Vs.
Kagome Byakudan (Strawberry Panic!) - 1


Anya Alstreim (Code Geass) - 8
Vs.
Last Order (To Aru Majutsu no Index) - 2

Mio (NEEDLESS) - 11
Vs.
Tsukasa Hiiragi (Lucky Star) - 8

Yami (to-LOVE-ru) - 12
Vs.
Konata Izumi (Lucky Star) - 8

Winners - Loser's Bracket Round 2

Yuki Kataoka (Saki) - 8
Vs.
Amu Hinamori (Shugo Chara) - 9

Index (To Are Majutsu no Index) - 5
Vs.
Etna (Disgaea) - 13


Presea Combatir (Tales of Symphonia) - 13
Vs.
Cirno (Touhou) - 10 (You fail OT. It should have been 9)

Taiga Aisaka (Toradora) - 10
Vs Hayate Yagami (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 15

Radical Ed (Cowboy Bebop) - 3
Vs.
Yutaka Kobayakawa (Lucky Star) - 21

Satoko Houjou (Higurashi no Naku Koro ni) - 11
Vs.
Medic girl (Etrian Odyssey) - 14


Remilia Scarlet (Touhou) - 15
Vs
Rin Kokonoe (Kodomo no Jikan) - 8

Sakuya Aizawa (Hayate no Gotoku) - 7
Vs

Len (Tsukihime) - 15



Flandre Scarlet (Touhou) - 16
Vs.
Coco Yagami (Ever17) - 4

Sakura Kinomoto (Cardcaptors) - 12
Vs. Youmu Konpaku (Touhou) - 13

Maria Ushiromiya (Umineko no Naku Koro ni) - 12
Vs.
Nagi Sanzen'in (Hayate no Gotoku) - 14


Ruri Hoshino (Nadesico) - 7
Vs.
Mayoi Hachikuji (Bakemonogatari) - 11


Saya (Saya no Uta) - 11
Vs.
Vita (Magical Girl Lyrical Nanoha A's) - 13


Anya Alstreim (Code Geass) - 11
Vs.Mikan Yuuki (To-LOVE-Ru) - 13


Mio (NEEDLESS) - 10
Vs
Vivio (Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS) - 15


Yami (to-LOVE-ru) - 19
Vs
Kyouka Midarezaki (Kyouran Kazoku Nikki) - 5

Winners - Loser's Bracket Round 3


Amu Hinamori (Shugo Chara) - 19
Vs

Etna (Disgaea) - 24


Presea Combatir (Tales of Symphonia) - 13
Vs.
Hayate Yagami (Magical Girl Lyrical Nanoha A's) - 16

Yutaka Kobayakawa (Lucky Star) - 14
Vs.
Medic girl (Etrian Odyssey) - 9

Remilia Scarlet (Touhou) - 11
Vs
Len (Tsukihime) - 8

Flandre Scarlet (Touhou) - 9
Vs.
Youmu Konpaku (Touhou) - 8

Nagi Sanzen'in (Hayate no Gotoku) - 9
Vs.
Mayoi Hachikuji (Bakemonogatari) - 7


Vita (Magical Girl Lyrical Nanoha A's) - 22
Vs
Mikan Yuuki (to-LOVE-ru) - 20

Vivio (Magical girl Lyrical Nanoha StrikerS) - 18
Vs.Yami (to-LOVE-ru) - 22



Winners - Loser's Bracket Round 4

Etna (Disgaea) - 18
Vs.
Sh|zuki (Omamori Himari) - 10

Hayate Yagami (Magical Girl Lyrical Nanoha A's) - 12
Vs.
Azmaria Hendric (Chrono Crusade) - 10

Yutaka Kobayakawa (Lucky Star) - 8
Vs.
Flonne (Disgaea) - 22

Remilia Scarlet (Touhou) - 18
Vs.
Kaguya (Code Geass) - 6

Yami (to-LOVE-ru) - 14
Vs.
Disc (NEEDLESS) - 8

Vita (Magical Girl Lyrical Nanoha A's) - 4
Vs.
Fate Testarossa Haralown (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 22

Nagi Sanzen'in (Hayate no Gotoku) - 10
Vs.
Mei Sunohara (Clannad) - 15

Flandre Scarlet (Touhou) - 14
Vs.Suika Ibuki (Touhou) - 11


Winners - Loser's Bracket Round 5

Etna (Disgaea) - 16
Vs.
Hayate Yagami (Magical Girl Lyrical Nanoha A's) - 14

Flonne (Disgaea) - 19
Vs.Remilia Scarlet (Touhou) - 10

Yami (to-LOVE-ru) - 11
Vs.
Fate Testarossa Haralown (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 25

Mei Sunohara (Clannad) - 19
Vs.
Flandre Scarlet (Touhou) - 17




Winners - Loser's Bracket Round 6

Etna (Disgaea) - 21
Vs.
Eve (Black Cat) - 14

Flonne (Disgaea) - 18
Vs.
Rachel Alucard (BlazBlue) - 13

Fate Testarossa Haralown (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 16
Vs.
Shana (Shakugan no Shana) - 13

Mei Sunohara (Clannad) - 21
Vs.
Francesca Lucchini (Strike Witches) - 7




Winners - Loser's Bracket Round 7

Etna (Disgaea) - 7
Vs.
Flonne (Disgaea) - 20

Fate Testarossa Haralown (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 20
Vs.Mei Sunohara (Clannad) - 9



Winners - Loser's Bracket Round 8

Flonne (Disgaea) - 19
Vs.
Illyasviel von Einzbern (Fate/Stay Night) - 18

Fate Testarossa Haralown (Magical Girl Lyrical Nanoha) - 17
Vs.
Evangeline A.K. McDowell (Negima) - 20

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.